دامنه چیست | راهنمای ثبت دامنه و انواع آن

 1. راهنمای ثبت دامنه
 راهنمای ثبت دامنه

راهنمای کلی ثبت دامنه و بررسی انواع دامنه ها و مراحل ثبت آن قدم به قدم با طراحی سایت آذرخش همراه باشید.

 دامنه همان آدرسی هست که شما با وارد کردن آن در مرورگرتان وارد یک سایت می شوید مثلا: www.google.com.

نام دامنه چیست؟

دامین یا دومین اسم هایی هستند که در ایران بجای واژه (Domain) از آن استفاده می کنند اما این واژه در فرهنگ لغت فارسی “گسترده” ترجمه شده است ولی در دنیای وب قضیه فرق می کند و شرکت ها از آن برای حفظ و نگهداری وب سایت شما استفاده می کنند البته نام دامنه در واقعه یک ip است که توسط پروتکل DNS که کار اصلی آن تبدیل IP به اسم است به یک آدرس تبدیل شده است.

ip چیست ؟

باید آدرس شما منحصر به فرد باشد، شما یک کد پستی اختصاصی هم دارید، که در دنیای اینترنت به کد پستی IP می گویند که توسط پروتکل DNS به اسم تبدیل شده است مثلا اگر این ای پی را 172.217.18.142 در مرورگر وارد کنید گوگل نمایش داده می شود.

اجزای دامنه

اجزای دامنه - طراحی سایت آذرخش

دامین به طور کلی از ۲ بخش اسم و پسوند تشکیل شده است که خروجی آن می شود آدرس سایت شما.

نام دامنه

نام باید دارای این ویژگی ها باشد : منحصر به فرد و یکتا، با قابلیت به یاد سپاری، جذاب با قابلیت برند شدن 

پسوند دامنه

پسوند های بسیار زیادی وجود دارند که هر کدام از آن ویژگی های خاص خود را دارند پسوند ها مثل .ir، .com و…

انواع پسوند دامنه

پسوند ها به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند، اما همه آن ها ملزم به دریافت مجوز از شرکت ICANN می باشند، به پسوند هایی که مجوز رسمی دارند TLD یا (Top Level Domain) می گویند.

پسوند های عمومی

پسوند های شامل com. به معنی commercials که مناسب فعالیت تجاری می باشد، دامنه net. که به معنی network مناسب برای شبکه و در نهایت org. به معنی organization که مخصوص ارگان هاست اما نکته حائز اهمیت این است که محدودیت برای ثبت این دامین وجود ندارد و هر کسی می تواند این دامین ها را رجیستر کند.

پسوند های اختصاصی

این دامنه همان طور که از نامشان مشخص است به طوری کاملا اختصاصی برای سازمان ها یا حتی افراد با فعالیت های مشخص در قوانین و چارچوب مشخص می باشد، از این نوع دامین می توان به biz. اشاره کرد که مخفف Business برای کسب و کارهای تجارت الکترونیک با فعالیت خاص می باشد، مثال بعدی می تواند دامین محبوب pro. به معنی Professional که حتما نیاز به دریافت مجوز می باشد و برای افراد در هر زمینه فعالیت به صورت حرفه ای می باشد.

پسوند های دامنه ملی

شاید شما هم پسوند های کشوری را به صورت دو حرفی بشناسید دامنه هایی ماندد ir. که متعلق به کشور خودمان ایران بوده و دامنه هایی مانند tr. که مربوط به کشور ترکیه بوده است، اما شاید سوال برای شما پیش بیاید که برخی از دامنه ها هم هستند که دو حرفی هستند و مربوط به کسب و کار ها می باشد مانند tv. که مربوط به تلوزیون می باشد یا co. که مربوط به کمپانی ها می باشد! پس تکلیف این ها چیست ؟

نکته اینجاست که اشتباه فکر می کنید در واقع دامنه tv. مربوط به کشور (تووالو) "Tuvalu" می باشد و دومین co. متعلق به کشور كلمبياست که به علت شبیه بودن پسوند این دامنه به کسب و کارها باعث شده است، این کشور از این فرصت استفاده کند و از این طریق اقدام به فروش دامنه ملی خود کند، البته گفتنی است که این قبیل دامنه تنها به این کشورها خلاصه نمی شود و می توان به it ، cc و.... اشاره کرد.

انواع دامنه ملی ایران

انواع دامنه - طراحی سایت آذرخش

ir 
همان طور که گفتیم این دامنه متعلق به کشور خودمان است اما نکته ای که می خواهیم به آن اشاره کنیم این است که مسئول ثبت دامنه‌های با این پسوند پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات) واقع در تهران است. طبق آمار رسمی تا سال 2019 بیش از 1 میلیون دامنه فارسی ثبت شده است.

co.ir

 برای شرکت هایی که دارای مدارک احراز هویت و ثبت شرکت رسمی که در قالب سهامی خاص، عام، مسئولیت محدود و تضامنی می باشد.

ac.ir

این دامنه برای موسسات عالی آموزشی مانند دانشگاه ها که مجوز رسمی و مدارک احراز هویت می باشند آماده شده است.

id.ir

این یک نوع دومین پرسنلی می باشد که فقط و فقط برای افرادی که ملیت ایرانی دارند می باشد و پیش شرط ثبت آن ارائه کد پستی 10 رقمی و کارت ملی است.

org.ir

این پسوند برای شرکت و موسسات خصوصی که دارای مدارک احراز هویت می باشند فراهم شده است.

sch.ir

پسوند اختصاصی برای مدارسی که دارای مجوز رسمی از اداره آموزش پرورش می باشند.

gov.ir

این پسوند فقط و فقط مخصوص مراکز و سازمان های دولتی می باشد که مدارک احراز آن می تواند به نام عضویت هیئت رئیسه یا نماینده شرکت باشد.

net.ir

فقط برای شرکت های ارائه دهنده اینترنت رسمی در ایران.

در ادامه جدول فروش کامل دامنه فارسی را آماده کرده ایم.

     پسوند           تعداد دامنه های فعال
IR 1113883
co.ir     3983
ایران     1838
ac.ir     1324
id.ir     533
org.ir     289
sch.ir     255
gov.ir     215
net.ir     32
مجموع 1122352


نحوه ثبت دامین

ثبت دامین و نحوه آن- طراحی سایت آذرخش

برای خرید و ثبت دامنه فقط کافیست ابتدا یک نام برای خود انتخاب کنید ، سپس آن را در صفحه خرید دامنه بررسی کنید، اگرموجود بود و قبلا کسی آن را خریداری نکرده بود می توانید اقدام به خرید آن کنید، اما قبل انتخاب نام دامنه بهتر است چند نکته را مرور کنیم.

نکات انتخاب نام دامنه

 • اولین نکته  نامی است که انتخاب می کنید مشابه یک برند ویا معروف نباشد زیر در هنگام سئو سایت و بهینه سازی به مشکل می خورید یا ممکن است به دلیل مسائل برندیگ دومین شما توقیف شود.

 • نام domain باید بسیار کوتاه باشد، بنا بر این  آن را خلاصه کنید.

 • باید قابل تلفظ، آسان و قابل حفظ کردن باشد تا کاربران را به دردسر نیندازد.

 • تا جای ممکن سعی کنید نام فیلد کاری شما در آن گنجانده شود برای مثال اگر شما در فروش دوچرخه هستند از docharkhe یا bicycle در نام دامنه استفاده کنید.

 • و همچین تاجای ممکن از فاصله (یعنی خط تیره یا دش) و اعداد استفاده نکنید.

 • برای انتخاب نام دامنه تیم حرفه ای طراحی سایت آذرخش در کنار شماست.

پسوند دامنه IR

دامنه های دات آی آر (.IR) برای کشور ایران هستند و در ایرنیک ثبت می شوند.

ایرنیک یک سایت اینترنتی است که تمام دامنه های IR در آن ثبت می شوند. در مورد این پسوند فقط این سایت است که دامنه ها را تایید می کند و تمام شرکت ها معمولا از طریق پنل نمایندگی و یا زیر نمایندگی دامنه ها را برای مشتریان خود در این سایت ثبت می کنند.

برای ثبت دامنه IR می توانید از 2 روش استفاده کنید 

 • ثبت مستقیم در ایرنیک 

شما می توانید با مراجعه به آدرس سایت nic.ir و عضو شدن در این سایت دامنه خود را مستقیم ثبت کنید. ثبت دامنه مستقیم در ایرنیک هزینه بالایی دارد و برای یک دامنه 1 ساله باید 14400 تومان پرداخت کنید. همچنین با توجه به زمان محدود و پشتیبانی محدود این سایت ، کار برای شما کمی سخت می شود.

 • ثبت دامنه توسط نمایندگان یا زیر نمایندگان ایرنیک 

ثبت دامنه توسط نمایندگان ایرنیک هزینه کمتری دارد. معمولا نمایندگان با توجه به خرید تعداد زیادی دامنه می توانند دامنه های مشتریان را ارزان تر ثبت کنند. قیمت ثبت دامنه توسط نمایندگان معمولا از 3600 تا 7000 تومان می باشد. همچنین معمولا نمایندگان پشتیبانی بسیار بهتری نسبت به ایرنیک دارند و سعی می کنند کاربر را راهنمایی کنند که چطور دامنه خود را به سرویس مورد نیاز خود وصل کنند. به همین دلیل پیشنهاد می شود دامنه IR از نمایندگان ایرنیک خریداری شوند.

ذکر نکات ثبت دامنه توسط نمایندگان یا زیر نمایندگان ایرنیک

 1. در صورت خرید از نمایندگان ایرنیک صاحب امتیاز دامنه تغییر نمی کند و به نام مشتری ثبت می شود نمایندگان فقط دامنه را برای مشتری در ایرنیک پرداخت می کنند.

 2. از نمایندگانی خرید کنید که دامنه را به نام مشتری ثبت می کنند. متاسفانه برخی از زیر نمایندگان دامنه را به نام خود ثبت می کنند که این کار مشکلات قانونی زیادی را ایجاد می کند.

 3. برخی از هاستینگ ها مانند تهران هاست حتی می توانند دامنه شما را آنلاین ثبت کنند. با استفاده از این امکان شما می توانید در هر ساعتی دامنه خود را آنلاین ثبت یا تمدید کنید.

مراحل ثبت دامنه  IR

پس عضو شدن و خرید مستقیم یا غیر مستقیم دامنه وضعیت دامنه شما در ایرنیک به “در انتظار بررسی درخواست ثبت دامنه توسط ایرنیك،پرداخت شده” تغییر می کند. ایرنیک معمولا از 1 تا 48 ساعت بعد این دامنه ها را بررسی می کنند و دامنه را تایید می کند. در صورتی که دامنه مورد نظر حاوی کلمات خاص و یا اسم مکان ها باشد ایرنیک از کاربر درخواست مدارک می کند و وضعیت دامنه به “برای ثبت دامنه به مستندات نیاز است” تغییر می کند. پس از آن کاربر چند روز مهلت ارسال مدارک به ایرنیک را دارد.

ثبت برخی دامنه ها هم نیاز به مجوز دارند. در این موارد ایرنیک دامنه را حذف می کند و ابتدا مدارک را دریافت می کند و سپس پس از تایید ایرنیک می توانید دامنه خود را ثبت کنید.

توجه داشته باشید :

در قانون جدید ایرنیک برای دامنه هایی که نیاز به مدارک دارند در صورت ارسال کارت ملی و تعهد نامه مبنی بر عدم سوء استفاده برای سایر دامنه ها ایرنیک دیگر مدارک درخواست نمی کند و سایر دامنه ها را می توانید بدون ارسال مجدد تعهد نامه ثبت کنید.

پسوند دامنه Com.

پرطرفدارترین دامنه اینترنتی و یکی از پر انتخاب ترین و محبوب ترین دامنه های اینترنتی دامنه com. است. فراتر از محبوبیت اینکه تصور بیشتر افراد برای وب سایت یک شرکت com.[نام شرکت] است. دامنه com. معمولا به عنوان یک دامنه پرکاربرد برای شرکت ها، موسسه های تجاری و بسیاری از اهداف دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت دامنه Com.  با IR.

1- میزان ثبت شدن 

دامنه IR. ملی است اما به این معنی نیست که فقط کاربران ایرانی به آن دسترسی دارند. شما اگر وبسایتی داشته باشید که با دامنه آی آر ثبت شده قطعا از هر جای دنیا که جستجو بشوید نمایش داده خواهید شد.

اما دامنه Com.  یک دامنه جهانی و پرکاربرد است. یعنی انقدر پرکاربرد است که تقریبا بیشتر از 75 درصد دامنه‌های دنیا با پسوند دات کام ثبت شده‌اند و عموم مردم با آن آشنایی دارند.

2- مقرون به صرفه بودن

دامین ملی قیمتش کمتر است . زمانی که شما دامنه ملی خریداری می‌کنید، این دامنه روی سیستمی ذخیره می‌شود که در ایران است. به همین دلیل هزینه نگه‌داری آن پایین ‌تر است و این هم بصورت مستقیم روی قیمت آن تاثیر می‌گذارد.

دامنه‌های Com. در مقایسه با IR. نسبتا گران‌تر هستند اما این مقدار این عدد خیلی عجیب و غریب نیست. دلیل اصلی گرانتر بودن دامنه دات کام بیشتر نوسان قیمت دلار است وگرنه در اصل قضیه، دامنه  IR.و دامنه Com. از لحاظ قیمت فرق چندان بزرگی ندارند.

3- اعتماد

اگر بخواهید وبسایت خودتان را با دامنه ملی IR. راه بیندازید باید در پایگاه اطلاعاتی ایرنیک ثبت نام بکنید. ایرنیک در حقیقت یک نوع ثبت احوال برای دامنه ملی است و شما باید تمامی اطلاعات خودتان را به این پایگاه بدهید تا دامنه آی آر شما ثبت و قابل استفاده بشود. به دلیل تایید هویت مالک در داخل کشور مورد اعتمادتر می باشد.

4- تبلیغات رسانه ای

دامنه Com. برای تبلیغات در گوگل (AdWords) گزینه مناسبی است. هر روز بیش از 3 میلیارد جست و جو در گوگل انجام می‌شود! و مطمئن باشید که تعداد زیادی از این 3 میلیارد نفر دنبال خدمات و محصولاتی هستند که شما ارائه می‌دهید! پس خودتان را با تبلیغات گوگل نشان بدهید!

به دلیل تحریم‌هایی که روی ما اعمال شده است دیگر گوگل کار تبلیغاتش را با دامنه ملی ایران IR. انجام نمی‌دهد. پس اگر کسب و کار شما اگر به شکلی است که نیاز به تبلیغات در گوگل دارید حتما این نکته را به یاد داشته باشید! تنها می توان در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تبلیغات را انجام داد.

5- سئو

تفاوت در بهینه بودن در سئو دامنه com و ir خیلی نیست که شما فکرش را بکنید. فقط کمی تاثیر دارد.  زمانی که شما به اینترنت وصل می‌شوید شماره‌ای به دستگاه شما داده می‌شود . شما هر جای اینترنت که بگردید با این شماره قابل ردیابی و شناسایی خواهید بود و موقعیت مکانی شما هم برای اینترنت مشخص خواهد شد.

زمانی که شما دامنه ir خریداری کردید اگر همه مشتریان و بازدیدکنندگان شما از ایران هستند. یعنی هم دامنه شما از ایران است و هم مشتری/بازدیدکننده شما. این قضیه به بهینه سازی نتایج کمک می کند. به هر حال برای گوگل دامنه و بازدیدکننده ایرانی نزدیک تر و بهینه تر از دامنه بین المللی و بازدید کننده ایرانی است.

 

پسوند دامنه org.

شاید یک زمانی org. به معنی یک سازمان یا نهاد سازمانی بود ولی اینطور نیست و هر فردی می تواند یک وب سایت با پسوند دامنه org. داشته باشد. با این حال هنوز هم org. برای سازمان های غیر انتفاعی مانند بنیادهای خیریه اولین انتخاب است. اگر وب سایت شما با دامنه org. معرفی شده؛ بازدیدکنندگان، شرکت یا کسب و کار شما را یک سازمان یا موسسه عام المنفعه یا سازمان خیریه تصور می کنند. البته برای کاربران ایرانی org. بیشتر به معنی سازمان های نیمه دولتی و خصوصی است.

پسوند دامنه net.

پسوند دامنه net. پسوند پیش فرض برای شرکت های اینترنتی و ارائه دهندگان خدمات شبکه های کامپیوتری است ولی شاید آخرین انتخاب برای یک شرکت تجاری یا کسب و کار اینترنتی باشد. با این که پسوند دامنه net. در آمار، پرطرفدارتر از org. است ولی برای کاربران مزیت خاصی ندارد و شاید در نظر بیشتر کاربران org. و com. پسوند های معتبرتری باشند. البته بسیاری دامنه net. را نوعی پشتیبان برای com. می دانند که شرکت ها برای جلوگیری از دسترسی رقبا و حفظ کپی رایت اقدام به خرید آن می کنند.

جهت دریافت مشاوره و ثبت سفارش می توانید از طریق راههای ارتباطی صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.