گوگل وب مستر تولز چیست؟ آموزش استفاده از گوگل وب مسترتولز:
  • 1397/9/25

گوگل وب مستر تولز چیست؟ آموزش استفاده از گوگل وب مسترتولز:

گوگل وب مستر تولز که به تازگی به کنسول جستجوی گوگل تغییر نام داده است یک سرویس رایگان شرکت گوگل است و به شما کمک می کند که حضور سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل حفظ کنید.برای اینکه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل لحاظ شود شما نیازبه عضویت درگوگل وبمسترندارید اما ثبت نام در سایت گوگل وب مستر به شما کمک می کند تا متوجه شوید که گوگل سایت شما را چگونه می بیند و برای بهینه سازی سایت خود  می توانید در طراحی سایت خود رعایت کنید.google web master  یکی از قدرتمند ترین ابزارهای گوگل می باشد که با مانیتور کردن وب سایت به کسب و کارها کمک می کند که بهترین نتیجه را در صفحه نتایج گوگل بدست بیاورند. با داشتن یک حساب gmail شما براحتی می توانید از گوگل وبمستر تولز استفاده نمایید.

گوگل کنسول (سرچ کنسول) چیست؟


گوگل کنسول یا سرچ کنسول نام جدید گوگل وبمستر می‌باشد. در سال ۲۰۱۵ گوگل تصمیم گرفت که نام ابزار خود را از گوگل وبمستر تولز به گوگل سرچ کنسول تغییر دهد.
با استفاده از ابزارگوگل وب مستر می توانید عملکرد سایت خود را بررسی نمایید، برای نمونه:

1-توسط گوگل وب مستر ما مطمئن خواهیم شد که گوگل دسترسی لازم به سایت ما را دارد .
2-ارسال محتوای جدید و crawl شدن آن توسط گوگل و همچنین حذف مطالبی که نمی خواهید در نتایج گوگل نمایش داده شود.
3-ایجاد و مانیتور کردن مطالبی که می خواهیم در صفحه نتایج گوگل بصورت گرافیکی نمایش داده شود.
4-نگهداری از سایت با کمترین درصد خطا جهت کارایی بیشتر آن در موتور جستجوی گوگل
5-مانیتور کردن و برطرف کردن مشکلات امنیتی سایت اعم از بدافزار و اسپم
6-کدام عبارت بازدید کننده بیشتری به سایت شما میتواند هدایت کند؟
7-آیا قیمت محصولات، اطلاعات تماس و یا رخدادهای سایت شما در نتایج گوگل قابل مشاهده است؟
8-کدام سایت به سایت شما لینک شده است؟

9-آیا نسخه موبایل سایت شما بخوبی بهینه سازی شده است؟
10-اضافه کردن و بررسی نقشه سایت

11-نمایش تعداد کلیک هایی که با استفاده از موتورهای جستجو به سایت شما لینک داده شده

نحوه ثبت سایت در گوگل وب مستر تولز

1-برای این کار، ابتدا وارد آدرس Google Webmasters شوید و با اکانت Gmail خود وارد شوید.
 بر روی گزینه‌ی Add Propertyکلیک کنید.

ثبت نام در گوگل وب مستر

2-در باکس باز شده، آدرس وب سایت خود را بزنید و روی دکمه Add کلیک کنید.
(دقت کنید اگر سایت شما برای مثال همراه با www بالا می‌آید، همراه با www آدرس را وارد کنید و اگر بدون www بالا می‌آید، بدون www آدرس سایت را وارد کنید. اگر وب سایت شما دارای گواهینامه SSL می‌باشد، در آدرس از https استفاده نمایید.)

3-پس از تایید اینکه سایت در اختیار شماست (توسط آپلود یک فایل در هاست سایتتان و یا قرار دادن کد HTML در قالب)، در پنل وبمستر تولز شما قرار خواهد گرفت و قادر به رفع هرچه بهتر مشکلات سایتتان برای موارد حائز اهمیت برای گوگل خواهید بود.

مدیریت Sitemap

یکی از اصلی ترین مسائل و اساسی ترین موضوعات در سئو، موضوع نقشه سایت است که توسط آن، صفحات جدید سایت شما به گوگل معرفی می‌شوند و صفحات جدیدتان ایندکس خواهند شد. توسط پنل شما در گوگل وبمستر تولز، قادر هستید نقشه سایت سایت خود را معرفی کنید، در نتیجه ربات های گوگل نقشه سایت شما را بررسی خواهند کرد و صفحات جدید شما ایندکس می‌شوند. اگر با این موضوع آشنایی زیادی ندارید، میتوانید مقاله نقشه سایت ما را مطالعه کنید.
هم چنین توسط بخش Sitemap موجود در پنل شما، امکانات جالب دیگری نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت از جمله بررسی نقشه سایت و تعداد لینک های موجود در آن و….؛ نقشه سایت شما ممکن است در آدرس دیگری و در فایل دیگری از سایت شما قرار داشته باشد، در نتیجه تنها راه معرفی این نقشه سایت به گوگل، از طریق وبمستر تولز می‌باشد.

بررسی دسترسی ربات ها

یکی از نگرانی های اصلی در مورد ربات گوگل، این است که آیا ربات های گوگل قادر به دسترسی به سایت شما هستند یا خیر. ممکن است این دسترسی ها به دلایل متفاوتی از ربات ها گرفته شده باشد. برای این که کنترل کنید که آیا دسترسی به سایت شما برایشان ممکن است یا خیر، بهترین راه کنترل از طریق بخش crawler access از پنل وبمستر تولز شما می‌باشد و نگران معتبر بودن نتیجه نخواهید بود چراکه خود گوگل این نتایج را برای شما به نمایش گذاشته است.

چه کسانی می بایست آموزش گوگل وبمستر تولز را یاد بگیرند؟

هر کسی می تواند از ابزار گوگل وبمستر تولز استفاده کند!  در یک طبقه بندی می توان افراد را بصورت زیر در استفاده از این ابزار دسته بندی نمود:

-صاحبان کسب و کار
-سئوکار ها یا افرادی که در زمینه بهینه سازی موتور جستجو فعالیت می کنند.
-مدیران سایت
-برنامه نویسان وب
-برنامه نویسان موبایل

گوگل وبمستر به ما کمک میکند تا بدانیم ربات های آن چگونه به سایت ما دسترسی دارند و چگونه میتوان حضور بهتری در نتایج گوگل داشت.